Идейно-дискусионен клуб 23 СЕПТЕМВРИ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Износ на революция

+2
remsist
partizanin
6 posters

Go down

Износ на революция Empty Износ на революция

Писане  partizanin Вто Окт 20, 2009 7:15 pm

За или против износа на революция сте? Аз съм чел доводи в полза и на двете становища, но моето лично мнение е, че трябва да има износ на революция. Да, съгласен съм че не може да се отговори на въпроса шаблонно, а трябва да се подходи диалектически, спрямо конкретния случай. Затова веднага ви давам конкретен случай: България 2009. Можем ли да очакваме помощ от Китай, КНДР и т.н., или да се оправяме сами?
partizanin
partizanin

Брой мнения : 154
Registration date : 06.10.2009

Върнете се в началото Go down

Износ на революция Empty Re: Износ на революция

Писане  remsist Вто Окт 20, 2009 7:25 pm

Аз пък съм твърдо против тази тактика (която между другото враговете на социализма упорито ни приписват - а тя не е наша - тя е троцкизъм) Мога да ти дам хиляда аргумента против тази идея, но ми е интересно първо да кажеш ти защо смяташ, че има полза от износ и как си го представяш този износ?
remsist
remsist

Брой мнения : 1136
Registration date : 06.08.2008

http://www.septemvri23.com

Върнете се в началото Go down

Износ на революция Empty Re: Износ на революция

Писане  partizanin Вто Окт 20, 2009 7:43 pm

Аргументът ми е, че така по-бързо в целия свят ще бъде съборен капиталистическия строй. Също така не виждам сериозен довод срещу това (не казвам че няма, просто засега не мога да се сетя за такъв. Ще се радвам да чуя и твоето мнение). Конкретно за случая мисля, че правителствата на съответните страни могат да ни помагат в изобличаването на каиталистическото правителство (просто да ни доставят сведения за антихуманните му действия). Могат също така да ни помогнат в подготовката на кадри, т.е. да ни обучат теоритически. Не искам интербригади и т.н. Не искам хора от свободна държава да плащат с кръвта си за нашата свобода, очаквам помощ най-вече в теоритическа подготовка, информационна помощ.
partizanin
partizanin

Брой мнения : 154
Registration date : 06.10.2009

Върнете се в началото Go down

Износ на революция Empty Re: Износ на революция

Писане  remsist Вто Окт 20, 2009 8:07 pm

partizanin написа:Аргументът ми е, че така по-бързо в целия свят ще бъде съборен капиталистическия строй. Също така не виждам сериозен довод срещу това (не казвам че няма, просто засега не мога да се сетя за такъв. Ще се радвам да чуя и твоето мнение). Конкретно за случая мисля, че правителствата на съответните страни могат да ни помагат в изобличаването на каиталистическото правителство (просто да ни доставят сведения за антихуманните му действия). Могат също така да ни помогнат в подготовката на кадри, т.е. да ни обучат теоритически. Не искам интербригади и т.н. Не искам хора от свободна държава да плащат с кръвта си за нашата свобода, очаквам помощ най-вече в теоритическа подготовка, информационна помощ.

Ами виж. Под износ на революция се разбира преди всичко това войски от друга държава (била тя и социалистическа) да извършат агресия и да сменят властта в страната. Например виж събитията в Чехословакия през 1968 - там уж съветските войски влязоха да защитят социализма. Но се получи точно обратното - хората ги възприеха като агресори и това стана една от най-позорните петна на СССР, който и досега тежи на комунистите не само в Чехословакия. Комунистите от други страни могат да ни помагат със всичко, но не и да ни "даряват" свободата със своите войски. Това си е наша задача. Това е една от причините толкова да се плюе по партизанското движение в България и да се омаловажава и да се доказва, че партизаните нямат никаква роля, а е имало износ на революция. Всъщност без наличието на партизанско движение и БКП, нямаше да има 9 септември, нямаше да има и социализъм. Защото съветски войски влязоха още и в Австрия, и във Финландия, но там тъй като нямаше силно комунистическо движение, социалистическа революция така и не беше осъществена. Иначе това, което ти имаш предвид под износ на революция - теоретическа подготовка, информационна помощ, не е този износ на революция, за който говорих дотук и против който съм твърдо против - това, което ти имаш предвид е дълг на всяка комунистическа организация - ако не си помагаме помежду си, ние не сме никакви комунисти, не сме никакви интернационалисти.
remsist
remsist

Брой мнения : 1136
Registration date : 06.08.2008

http://www.septemvri23.com

Върнете се в началото Go down

Износ на революция Empty Re: Износ на революция

Писане  partizanin Вто Окт 20, 2009 8:26 pm

Извинявай, явно имам проблеми с понятията. И все пак остава отворен въпросът как точно да поискаме и да получим помощ. Аз също засега не мога да дам конкретен отговор, но идеята ми беше в тази тема да споделяме идеите си за евентуална външна подкрепа. Според мен засега е още рано да очакваме помощ отвън, защото самите ние все още не знаем какво искаме.(пролетариатът в БГ е неосъзнат.) Но с разрастването на движението ни, можем да пратим например колективна молба за мирно интернационално сътрудничество.
partizanin
partizanin

Брой мнения : 154
Registration date : 06.10.2009

Върнете се в началото Go down

Износ на революция Empty Re: Износ на революция

Писане  Христо Радевски Сря Окт 21, 2009 12:15 pm

Народите трябва сами да достигнат до верните изводи и да си извоюват свободата. Износа на революция може да ни превърне в това което е САЩ и лъжедемокрацията днес. Не можем да натрапваме и да ни натрапват. Ние трябва да успеем да подготвим народа си и да се вдигнем. А оттам нататъка вече може едно рамо.

Христо Радевски

Брой мнения : 124
Registration date : 14.10.2009
Местожителство : НРБ

Върнете се в началото Go down

Износ на революция Empty Re: Износ на революция

Писане  Stargate Сря Окт 21, 2009 5:32 pm

Аз пък съм ЗА износа на революции . Трябва да се помага винаги на потиснатите народи , дори и да няма толкова революционни ословия там .
Stargate
Stargate

Брой мнения : 199
Registration date : 06.08.2008
Age : 106
Местожителство : Умирай трудно

http://www.septemvri23.com/

Върнете се в началото Go down

Износ на революция Empty Re: Износ на революция

Писане  partizanin Сря Окт 21, 2009 6:15 pm

Така и така лъсна истината, че съм зле с понятията, та да попитам: "Интербригадите, като тези в Испания, за износ на революция ли се смятат?", или казано по друг начин "Трябва ли да отговорим на износа на контрареволюция с износ на революция?"
partizanin
partizanin

Брой мнения : 154
Registration date : 06.10.2009

Върнете се в началото Go down

Износ на революция Empty Re: Износ на революция

Писане  remsist Сря Окт 21, 2009 6:28 pm

partizanin написа:Така и така лъсна истината, че съм зле с понятията, та да попитам: "Интербригадите, като тези в Испания, за износ на революция ли се смятат?", или казано по друг начин "Трябва ли да отговорим на износа на контрареволюция с износ на революция?"

Не, интербригадистите са били доброволци и като такива не се вместват в понятието ИР. При ИР става въпрос за редовни войски - примерно, както САЩ изнасят "демокрация" в Ирак и Афганистан. Ако направим същото, това ще си е чиста агресия. Енгелс в писмо до Кауцки от 12 септември 1882г. обяснява най-добре позицията на марксизма по въпроса:

"Победоносният пролетариат не може да натрапва никакво ощастливяване на никой чужд народ, без да подрива с това своята собствена победа"

Печалният опит от съветските агресии в Унгария през 1956, в Чехословакия през 1968 и в Афганистан (1979-1989) напълно потвърдиха тези думи.
remsist
remsist

Брой мнения : 1136
Registration date : 06.08.2008

http://www.septemvri23.com

Върнете се в началото Go down

Износ на революция Empty Re: Износ на революция

Писане  vronfundel Сря Фев 03, 2010 8:46 am

Много бих искал да разбера какво точно означава" износ на революция"
но тъй като това е боржуазна фраза съм сигурен че няма едно ясно определение.
И един въпрос опитът за революция на Че гевара в Боливия ИР ли е или не?

мое мнение: Нахлуването на военни сили в дадена държава не може да бъде износ на Революция,демокрация и т.н
това си е военна интервенция -война
а всички тези смешни пониятиа са журналистически умотворения на западната пропаганда.
а и е смешно да кажеш че можеш да изнесеш революцията ако на истина разбираш какво предствлява тя Suspect
vronfundel
vronfundel

Брой мнения : 26
Registration date : 30.05.2009

Върнете се в началото Go down

Износ на революция Empty Re: Износ на революция

Писане  asd Нед Фев 07, 2010 12:53 pm

Значи според мен лично ир и че гевара нямат нищо общо с износа на революция. Ако приемаме под това понятие нахлуване на войски от друга държава с цел "подпомагане" на революцията или пък чрез налагане на марионетно правителство, но тогава според мен не говорим за социалистическа революция.
Износа революция може да бъде приета като по-скоро "подпомагане" на революцията. Т.е. Подготвяне на кадри, снадбяване на рев. сили с оръжия, техника, храна и тн. формиране на доброволни групи които да подпомогнат на своите другари в бойните действия (както интербригадите в испанската гражданска война 36-39).
А относно Гевара, той е подкрепял идеята за световна революция и където има условия за такава той отива за да я подпомогне. Но той не изнася нищо това и проличава и от неговата философия : "Истинският революционер е там където имат нужда от него."

asd

Брой мнения : 214
Registration date : 07.08.2008

Върнете се в началото Go down

Износ на революция Empty Re: Износ на революция

Писане  Sponsored content


Sponsored content


Върнете се в началото Go down

Върнете се в началото

- Similar topics

 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите