Идейно-дискусионен клуб 23 СЕПТЕМВРИ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ревизионизъм, реформизъм, опортюнизъм

2 posters

Go down

Ревизионизъм, реформизъм, опортюнизъм Empty Ревизионизъм, реформизъм, опортюнизъм

Писане  remsist Съб Дек 19, 2009 6:38 pm

Тази тема е за всякакви извращения на революционнния марксизъм.

Понеже някой беше питал за Бернщайн - този виден ревизионист на марксизма, пускам кратък материал за него.

Едуард Бернщайн (1850-1932г.) – представител на ревизионизма, опортюнизма, един от водачите на немската реформистка социал-демокрация.

Бернщайн отрича и всячески изопачава основните положения на марксизма под формата на тяхното ревизиране. Той се обявява против Марксовата теория за класовата борба, против учението на Маркс за неизбежния крах на капитализма, за социалистическата революция и диктатурата на пролетариата.

Като се отказва от крайната, уж „неопределена”, цел на пролетариата – комунизма, като счита за единствена задача на работническото движение борбата за реформи, насочени към „подобряване” икономическото положение на работниците при капитализма, Бернщайн издига опортюнистическата формула: „крайната цел е нищо, движението – всичко”. Ленин пише, че тези „крилати думички” на Бернщайн най-добре изразяват същността на ревизионизма – „да определяш своето поведение от случай на случай, да се приспособяваш към събитията на деня”, забравяйки основните интереси на пролетариата, да ги жертваш „заради действителни или предполагаеми изгоди на момента...”.

Опора на бернщайнството, проводник на буржоазното влияние върху работническата класа е „работническата аристокрация”.

Във философията Бернщайн се опълчва против диалектиката, като я нарича предателски елемент в учението на Маркс, който бил го привнесъл безкритично от хегелианството. Философските възгледи на Бернщайн представляват еклектическо, безпринципно съединение на марксизма с идеализма, с кантианството.

Ленин в редица трудове ( „Марксизъм и ревизионизъм”, „Какво да се прави?”, „Държавата и революцията”) разобличава напълно ревизионистическите теории на Бернщайн.
remsist
remsist

Брой мнения : 1136
Registration date : 06.08.2008

http://www.septemvri23.com

Върнете се в началото Go down

Ревизионизъм, реформизъм, опортюнизъм Empty Re: Ревизионизъм, реформизъм, опортюнизъм

Писане  asd Нед Дек 20, 2009 10:10 am

Да наистина много позлено, аз бях питал за този социалдемократ. Трябваше ми за един проект.
Според мен Бернащайн чисто и просто отхвърля марксизма и се стреми да "социализира" капитализма, което по своята същност е невъзможно. Особено чрез начините който той предлага. На практика Бернащайн започва изцяло да подържа буржоазната демокрация.

asd

Брой мнения : 214
Registration date : 07.08.2008

Върнете се в началото Go down

Ревизионизъм, реформизъм, опортюнизъм Empty Re: Ревизионизъм, реформизъм, опортюнизъм

Писане  remsist Вто Дек 29, 2009 10:22 pm

Ленин в редица трудове ( „Марксизъм и ревизионизъм”, „Какво да се прави?”, „Държавата и революцията”) разобличава напълно ревизионистическите теории на Бернщайн.

Ето го този труд на Ленин: http://septemvri23.com/Lenin_marxism_i_revisionism.htm
remsist
remsist

Брой мнения : 1136
Registration date : 06.08.2008

http://www.septemvri23.com

Върнете се в началото Go down

Ревизионизъм, реформизъм, опортюнизъм Empty Re: Ревизионизъм, реформизъм, опортюнизъм

Писане  asd Нед Яну 03, 2010 5:52 pm

ех как ми трябваше този материал преди 2 месеца... нищо де! Smile Бернщайн не е нищо повече от предател и Ленин го доказва и фактите също.

asd

Брой мнения : 214
Registration date : 07.08.2008

Върнете се в началото Go down

Ревизионизъм, реформизъм, опортюнизъм Empty Re: Ревизионизъм, реформизъм, опортюнизъм

Писане  Sponsored content


Sponsored content


Върнете се в началото Go down

Върнете се в началото


 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите