Идейно-дискусионен клуб 23 СЕПТЕМВРИ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Национал-комунизъм и фашизъм - мнението на М.Демиденко

3 posters

Go down

Национал-комунизъм и фашизъм - мнението на М.Демиденко Empty Национал-комунизъм и фашизъм - мнението на М.Демиденко

Писане  Христо Радевски Чет Мар 11, 2010 4:07 pm

До ремсист и другарите - ще се постарая да изясня причините да съм против "родничеството", като противовес на "безродничеството", със цитат от книгата на известен руски писател и антифашист М.Демиденко които има няколко книги в които обясня защо фашизма успява да подмами германците през втората световна. Приятно четене:

"Комунистите, вдъхновени от победата на болшевиките в Русия, биха могли да победят и в Германия. Ако бе заменен лозунгът за "интернационализъм" с "немски патриотизъм", който се ползвал с изключителна популярност сред немците, особено от средната класа и в провинцията. От това се възползвали нацистите,, които отначало се представяли за национал-комунисти. Те запазили социалистическите лозунги, но преместили акцента върху "Фолкиш", върху наследството от патриархалната старина, върху националния патриотизъм, оскърбен от версаиския договор. Някой историци смятат че "инфлацията е породила Хитлер", но това е само един от факторите. Щурмоваците, отряди на СА, били събрани от лумпени и отчаяли се работници, в тях влезли много комунисти, които нацистите наричали "бифтеци". През юли 1933, година след идването на Хитлер на власт, били формирани няколко подразделения на СА, почти изцяло от бивши комунисти. Те се отличавали с особено старание. По-късно мнозина от национал-комунистите се прехвърлили при Хитлер, обявили немците за "избрана раса", т.е. към расистите. Ярък пример за това е еволюцията на Пол Гьобелс..."

Моят коментар е следният - Когато национализма се примеша със чистият комунизъм, се получава именно уродлив фашизъм. Именно затова ние комунистите трябва да страним от 'националните въпроси', които само отвличат вниманието на хората от истинските проблеми.

Христо Радевски

Брой мнения : 124
Registration date : 14.10.2009
Местожителство : НРБ

Върнете се в началото Go down

Национал-комунизъм и фашизъм - мнението на М.Демиденко Empty Re: Национал-комунизъм и фашизъм - мнението на М.Демиденко

Писане  пешо Чет Мар 11, 2010 8:14 pm

Радевски, не спираш да ме учудваш. Защото Хитлер използвал патриотичните чувства на германците, ние комунистите трябва да се обявим за безродници, за да не станем "уродливи фашисти". Това е все едно да кажеш - защото Менгеле правеше експрименти с хора, трябва да отречем експриментите в медицината, трябва да закрием всички лаборатории и т.н. за да не станем като Менгеле? Ти си неизчерпаем извор на безродничество!

пешо

Брой мнения : 82
Registration date : 10.08.2008

Върнете се в началото Go down

Национал-комунизъм и фашизъм - мнението на М.Демиденко Empty Re: Национал-комунизъм и фашизъм - мнението на М.Демиденко

Писане  Христо Радевски Чет Мар 11, 2010 8:40 pm

Владо, абстрахирай се от това какъв съм аз. Разбрах че не ме харесваш. Но дай да поговориме по темата. Хитлер грубо е експлоатирал най-мерзските страсти на германския народ. Точно както демагога Сидеров експлоатира страстите на българите заради някакви фиктивни турски и цигански "заплахи", или както ВМРО, яростно използва македонският въпрос, и трагедията на бежанците от 20век, за трупане на политически капитал и създаване на Велика България.

Що се отнася до Менгеле, неговите експерименти далеч не са хуманни. И ако въпроса е дали трябва да правим нехуманни експерименти, които да водят до смърт на опитните обекти, то отговора е - НЕ, не трябва. Но това е извън темата.

Христо Радевски

Брой мнения : 124
Registration date : 14.10.2009
Местожителство : НРБ

Върнете се в началото Go down

Национал-комунизъм и фашизъм - мнението на М.Демиденко Empty Re: Национал-комунизъм и фашизъм - мнението на М.Демиденко

Писане  пешо Чет Мар 11, 2010 9:52 pm

Радевски, стига си повтарял кой те харесва и кой не. Това няма нищо общо с въпроса тук и в останалите теми. Това не е форум за запознанства. Въобще не ме интересува кой те харесва и кой не. Вече ти обясних, че не харесвам това което пишеш относно нац. въпрос и точка.
Добре, Атака и ВМРО злоупотребяват с нац. проблеми, фалшифицират историята в свой интерес.Това е факт. По това сме на едно мнение. Само, че аз ти казвам, че от този факт не следва, че трябва да се обявим за безродници, а трябва да поставим марксистки нац. въпрос. Тук е голямата разлика между нас. Затова ти дадох и примерът с Менгеле, а не за да ми разясняваш, че методите му не са хуманни и по този начин всъщоност да изместваш въпроса.

пешо

Брой мнения : 82
Registration date : 10.08.2008

Върнете се в началото Go down

Национал-комунизъм и фашизъм - мнението на М.Демиденко Empty Re: Национал-комунизъм и фашизъм - мнението на М.Демиденко

Писане  Христо Радевски Чет Мар 11, 2010 9:57 pm

Но е факт че днес в света не се извършват експерименти подобни на тези водени от Менгеле, или поне не официално. Така че аргумента е несъстоятелен. Иначе, аз най-много бих се радвал ако не ме класифицираш в някакви категории като в по-предния постинг. Разбирам че не си съгласен, обаче ако поставим въпроса върху националните въпроси, по какво ще се различаваме от фашистките лумпени? Нашите каузи и борби са други, а нацията е едно ненужно обременяване на проблематиката. Не трябва ли по естествен път тази спънка да си отиде?

Христо Радевски

Брой мнения : 124
Registration date : 14.10.2009
Местожителство : НРБ

Върнете се в началото Go down

Национал-комунизъм и фашизъм - мнението на М.Демиденко Empty Re: Национал-комунизъм и фашизъм - мнението на М.Демиденко

Писане  partizanin Пет Мар 12, 2010 11:11 am

Колкото е вредна едната крайност-шовинизма, толкова е вредна и другата крайност-нихилизма. Това, че идеологията на шовинизма очевидно е грешна, НЕ означава, че другата крайност-нихилизма е правилна! Idea
partizanin
partizanin

Брой мнения : 154
Registration date : 06.10.2009

Върнете се в началото Go down

Национал-комунизъм и фашизъм - мнението на М.Демиденко Empty Re: Национал-комунизъм и фашизъм - мнението на М.Демиденко

Писане  Sponsored content


Sponsored content


Върнете се в началото Go down

Върнете се в началото

- Similar topics

 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите