Идейно-дискусионен клуб 23 СЕПТЕМВРИ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Корейска народно-демократична република (КНДР)

+12
asd
Working Class
pueblo_unido
Simo Häyhä
Георгиев
ЕдинІБългарин
БССР
Stargate
SovietScience
L23
Taepodong
remsist
16 posters

Страница 2 от 3 Previous  1, 2, 3  Next

Go down

Корейска народно-демократична република (КНДР) - Page 2 Empty Re: Корейска народно-демократична република (КНДР)

Писане  SovietScience Съб Сеп 26, 2009 8:47 pm

Taepodong написа:Разбира се.

Глупости... Може някой закони, които ги има сега, тогава да не ги е имало, но като цяло е било строг авторитарен режим и човешките права пак са били ограничавани. По-добре сега да са като нашите "европейски социалисти" - вярно е, че в такъв случай, ще са чисти капиталисти, но нали все пак сме за ХОРАТА ПРЕДИ ВСИЧКО!
SovietScience
SovietScience

Брой мнения : 49
Registration date : 24.09.2009

Върнете се в началото Go down

Корейска народно-демократична република (КНДР) - Page 2 Empty Re: Корейска народно-демократична република (КНДР)

Писане  Taepodong Съб Сеп 26, 2009 8:57 pm

Хм, ако смяташ, че са глупости, по-добре си намери информация и почети малко. В някои отношения севернокорейският режим е бил по-либерален и от военните диктатори на Република Корея. И отново не разбирам проблема с човешките права. Ако трябва да съм честен, всичките декларации и харти, защитаващи т.нар. права на човека са въздух под налягане, защото тези права се нарушават навсякъде и по всяко време.

Т.нар. "европейски социалисти" нямат почти нищо общо с какъвто и да било социализъм, не знам защо изобщо ги вмъкваш.
Taepodong
Taepodong

Брой мнения : 71
Registration date : 23.03.2009
Age : 33
Местожителство : София

http://kcna.co.jp

Върнете се в началото Go down

Корейска народно-демократична република (КНДР) - Page 2 Empty Re: Корейска народно-демократична република (КНДР)

Писане  SovietScience Пон Окт 05, 2009 2:22 pm

Естествено, аз съм против т.н. европейски "социалисти". Просто се опитвах да кажа, че народа трябва да е над всичко независимо от режима.
SovietScience
SovietScience

Брой мнения : 49
Registration date : 24.09.2009

Върнете се в началото Go down

Корейска народно-демократична република (КНДР) - Page 2 Empty Re: Корейска народно-демократична република (КНДР)

Писане  Stargate Пон Окт 05, 2009 6:34 pm

SovietScience написа:Естествено, аз съм против т.н. европейски "социалисти". Просто се опитвах да кажа, че народа трябва да е над всичко независимо от режима.

В КНДР властта е в ръцете на народа Wink
Stargate
Stargate

Брой мнения : 199
Registration date : 06.08.2008
Age : 106
Местожителство : Умирай трудно

http://www.septemvri23.com/

Върнете се в началото Go down

Корейска народно-демократична република (КНДР) - Page 2 Empty Re: Корейска народно-демократична република (КНДР)

Писане  remsist Пон Окт 05, 2009 7:18 pm

proletar написа:
SovietScience написа:Естествено, аз съм против т.н. европейски "социалисти". Просто се опитвах да кажа, че народа трябва да е над всичко независимо от режима.

В КНДР властта е в ръцете на народа Wink

Интересите на народа са "над всичко" само при социализма, когато властта е в ръцете на народа (диктатура на пролетариата). В КНДР е точно такъв случая.

Когато не е социализъм в една страна, интересите на народа винаги остават на последно място, а на първо място са интересите на народните угнетители - капиталисти, феодали, робовладелци и т.н. http://vbox7.com/play:21327b48 Корейска народно-демократична република (КНДР) - Page 2 FencingПоздрави
remsist
remsist

Брой мнения : 1136
Registration date : 06.08.2008

http://www.septemvri23.com

Върнете се в началото Go down

Корейска народно-демократична република (КНДР) - Page 2 Empty Re: Корейска народно-демократична република (КНДР)

Писане  БССР Чет Окт 15, 2009 7:48 pm

В КНДР наистина имаме налице диктатура на пролетариата. Хората се нуждаят от режима, който сами са си построили, за да се предпазят от могъщите врагове наоколо, и най-вече САЩ, който директно заплашва с война и унищожение на социализма. Корея не е Венецуела и не разполага със същите ресурси, с които Венецуела възпира САЩ.
БССР
БССР

Брой мнения : 31
Registration date : 13.10.2009

Върнете се в началото Go down

Корейска народно-демократична република (КНДР) - Page 2 Empty Re: Корейска народно-демократична република (КНДР)

Писане  remsist Вто Окт 27, 2009 11:17 pm

Южнокореец избяга в Северна Корея

Дата : 27 Октомври 2009 г. 16:32 ч.

Южнокореец избяга в Северна Корея, прекосявайки строго охраняваната демилитаризирана зона между двете страни, съобщи Асошиейтед прес, позовавайки се на медиите в Пхенян, пише БТА.

По информация на КЦТА 30-годишният мъж преминал в Северна Корея вчера и бил под "топлата грижа" на властите. През последните години стотици севернокорейци потърсиха убежище в Южна Корея, но случаите на бягство в обратната посока са рядкост, посочва АП.

Не е ясно как мъжът успял да премине през 4-километровата ничия земя, която се охранява от хиляди войници от двете страни и е осеяна с противопехотни мини и бодлива тел.

Според КЦТА мъжът, идентифициран като Кан Тон-рим, "копнеел" за Северна Корея и на няколко пъти се опитвал да премине границата, докато отбивал военната си служба от 2001 г. до 2003 г.

Той бил роден в провинция Южна Чхола и работил в завод "Самсунг полупроводници", а по-късно в свинеферма в южната част на страната. Не е ясно дали "Самсунг полупроводници" е част от технологичния гигант "Самсунг електроникс", посочва АП.

Компанията заяви, че няма служител с това име. Южнокорейските власти проверяват информацията на КЦТА.

Технически двете Кореи са в състояние на война, тъй като тригодишният им конфликт от 1950 г. до 1953 г. приключи с примирие, но мирен договор не е сключен.

http://world.actualno.com/news_267767.html
remsist
remsist

Брой мнения : 1136
Registration date : 06.08.2008

http://www.septemvri23.com

Върнете се в началото Go down

Корейска народно-демократична република (КНДР) - Page 2 Empty Успешна година за КНДР

Писане  L23 Нед Яну 03, 2010 12:07 pm

През 2009 година, в която светът на капитала се гърчи в условията на криза, плановата социалистическа икономика на КНДР отбеляза над 10 % ръст. Във водещите сектори - металургия, енергетика, транспорт ръста е над 20 %. Някои от по-забележителните постижения през годината са изброени в хронологичен ред:
1. Въвеждането в експлоатация на Вонсанската водноелектрическа централа. http://www.kcckp.net/en/periodic/korea/index.php?contents+2490+2009-03+86+1
2. Успешното изстрелване на втория северокорейски спътник, през април 2009 с новата мощна ракета-носител Унха. http://www.kcckp.net/en/periodic/korea/index.php?contents+2575+2009-05+88+4.
3. Нови модерни пътнически самолети(Ту 204) за гражданската авиация. http://www.kcckp.net/en/periodic/korea/index.php?contents+2638+2009-06+89+15.
4. Успешно е въведен нов тип електропещи в металургията. http://www.kcckp.net/en/periodic/korea/index.php?contents+2432+2009-02+85+1.
5. Втория ядрен опит при който успешно беше изпитана ядрена бойна част на балистична ракета с голям радиус с мощност на 10 килотона. С този опит КНДР окончателно потвърди, според всички специалисти, своя статут на ядрена сила. Още по-важно е съобщението, че успешно е завършена научната разработка и започва строителството на инсталация за изотопно обогатяване на урана, което разкрива нови хоризонти пред ядрената енергетика в страната. http://www.kcckp.net/en/periodic/korea/index.php?contents+2682+2009-07+90+10.
6. Въвеждане в експлоатация, през юни 2009, на втора мощна водна електроцентрала само в рамките на една година - Нингвонската ВЕЦ. http://www.kcckp.net/en/periodic/korea/index.php?contents+2725+2009-08+91+4.
7. През септември 2009, само за три години, е завършена грандиозна напоителна система използваща естествения напор на водата която прави ненужни напоителните попмпи и пести големи количества електроенергия. http://www.kcckp.net/en/periodic/korea/index.php?contents+2856+2009-11+94+8.
8. Преди новата година първите новодомци се настанаяват в най-модерния нов жилищен комплекс в Пхенян. В КНДР жилищата се получават без да се плаща нищо, включително и наем. До 2012 година само в Пхенян ще бъдат готови 100 хиляди подобни апартамента. http://www.kcckp.net/en/periodic/korea/index.php?contents+2897+2009-12+95+5.
9. Въведени са в експлоатация нови доменни пещи за производство на чугун в който вместо кокс се използват местни въглища. Това разкрива огромни перспектива за развитие на черната металургия в която основен проблем беше нуждата от внос на коксуващи се въглища.
10. В азотноторовия завод в Хунам е изградена инсталация за газификация на местни въглища която позволява заместването на вносния мазут с местни въглища като суровина при производството.

L23

Брой мнения : 43
Registration date : 15.03.2009

Върнете се в началото Go down

Корейска народно-демократична република (КНДР) - Page 2 Empty Re: Корейска народно-демократична република (КНДР)

Писане  ЕдинІБългарин Нед Яну 03, 2010 9:19 pm

Да,успешна година за севернокорейските комунисти.Иначе за хората в Севрна Корея-глад,мизерия,смърт и разруха,ето до къде води комунизма,до масово унищожение и античовешка деградация.Това им донесе старата година.Новата сигурно ще им донесе още глад и мъка.
ЕдинІБългарин
ЕдинІБългарин

Брой мнения : 1
Registration date : 03.01.2010
Age : 38
Местожителство : Стара Загора

Върнете се в началото Go down

Корейска народно-демократична република (КНДР) - Page 2 Empty Re: Корейска народно-демократична република (КНДР)

Писане  Stargate Нед Яну 03, 2010 9:23 pm

ЕдинІБългарин написа:Да,успешна година за севернокорейските комунисти.Иначе за хората в Севрна Корея-глад,мизерия,смърт и разруха,ето до къде води комунизма,до масово унищожение и античовешка деградация.Това им донесе старата година.Новата сигурно ще им донесе още глад и мъка.

КНДР просперира благодарение на хора като нас , а България умира заради глупаци като теб !

Без обиди /адм./
Stargate
Stargate

Брой мнения : 199
Registration date : 06.08.2008
Age : 106
Местожителство : Умирай трудно

http://www.septemvri23.com/

Върнете се в началото Go down

Корейска народно-демократична република (КНДР) - Page 2 Empty Re: Корейска народно-демократична република (КНДР)

Писане  Георгиев Пон Яну 04, 2010 5:01 pm

ЕдинІБългарин написа:Да,успешна година за севернокорейските комунисти.Иначе за хората в Севрна Корея-глад,мизерия,смърт и разруха,ето до къде води комунизма,до масово унищожение и античовешка деградация.Това им донесе старата година.Новата сигурно ще им донесе още глад и мъка.

Добре де, как си го представяш ти? Че всичките тези икономически промени носят печалба само на политическата върхушка? Нещо май бъркаш комунизма с феодализма. Няма какво да се лъжем, проблеми с бедността има навсякъде. Но няма страна която да се справя с бедността по-добре от КНДР. В коя друга страна имаш безработица 0%, бездомни 0%, гладни 0%? Аз не знам друга такава в която да ти дават мебелирано жилище само срещу това да работиш в държавно предприятие (в които има работа за всички), а ако се наложи да се преместиш заради раотата или семейството просто сдаваш старото и се нанасяш в ново жилище. Ето това е една важна част от комунизма, която за съжаление никога не е работела толкова добре в България, а сега съвсем се съсипва заради разпродажбата на държавните и общинските жилища.

Георгиев

Брой мнения : 3
Registration date : 02.10.2008

Върнете се в началото Go down

Корейска народно-демократична република (КНДР) - Page 2 Empty Re: Корейска народно-демократична република (КНДР)

Писане  Simo Häyhä Вто Яну 05, 2010 6:52 am

Другари, един въпрос само .Вие бихте ли могли да живеете без кино,свободна телевизия(само някой да не каже, че всичко си е наред с телевизията), без бар където да изпиеш една бира, без интернет, без всякаква връзка с заобикалящият ви свят, дори дрехите ви ще се контролират от държавата.
Умишлено не коментирам икономиката, защото е явно, че чуждо мнение не приемате, предвид заформилата се дискусия в темата .
Simo Häyhä
Simo Häyhä

Брой мнения : 5
Registration date : 05.01.2010

Върнете се в началото Go down

Корейска народно-демократична република (КНДР) - Page 2 Empty Re: Корейска народно-демократична република (КНДР)

Писане  Stargate Вто Яну 05, 2010 12:46 pm

Simo Häyhä написа:Другари, един въпрос само .Вие бихте ли могли да живеете без кино,свободна телевизия(само някой да не каже, че всичко си е наред с телевизията), без бар където да изпиеш една бира, без интернет, без всякаква връзка с заобикалящият ви свят, дори дрехите ви ще се контролират от държавата.
Умишлено не коментирам икономиката, защото е явно, че чуждо мнение не приемате, предвид заформилата се дискусия в темата .

Tи почни първо да приемаш фактите , пък после ше си говорим Wink
Stargate
Stargate

Брой мнения : 199
Registration date : 06.08.2008
Age : 106
Местожителство : Умирай трудно

http://www.septemvri23.com/

Върнете се в началото Go down

Корейска народно-демократична република (КНДР) - Page 2 Empty Re: Корейска народно-демократична република (КНДР)

Писане  Simo Häyhä Вто Яну 05, 2010 2:02 pm

proletar написа:
Simo Häyhä написа:Другари, един въпрос само .Вие бихте ли могли да живеете без кино,свободна телевизия(само някой да не каже, че всичко си е наред с телевизията), без бар където да изпиеш една бира, без интернет, без всякаква връзка с заобикалящият ви свят, дори дрехите ви ще се контролират от държавата.
Умишлено не коментирам икономиката, защото е явно, че чуждо мнение не приемате, предвид заформилата се дискусия в темата .

Tи почни първо да приемаш фактите , пък после ше си говорим Wink

Приятел, не отричам икономическият ръст на КНДР,това е похвално, но има своето просто обяснение.КНДР е затворена икономика, тоест състоянието на Уоустийт не им влияе и се развиват напълно самостоятелно и независимо от останалитe, което в период на криза е повече от благоприятно.Не умаловажавам постиженията им, но страната няма неизчерпаеми ресурси и в перспектива или трябва да приеме някой капиталистически мерки, или в някоя държава да се установи подобен тип на управление, което е ваша работа ми се струва Smile .
Сега вече можете да коментирате грубата цензора,пълното неспазване на човешките права, глада, мизерията и прочие проблеми Smile . Антикомунист съм, и за това не мога да приема такъв терор.Но все пак, всеки си има мнение.
Simo Häyhä
Simo Häyhä

Брой мнения : 5
Registration date : 05.01.2010

Върнете се в началото Go down

Корейска народно-демократична република (КНДР) - Page 2 Empty Re: Корейска народно-демократична република (КНДР)

Писане  Stargate Вто Яну 05, 2010 2:16 pm

http://www.septemvri23.com/KNDR_Kakvo_vidiah.htm

- гарантирано право на труд и на отдих за всички;
- абсолютно безплатни жилища за всички;
- общество без данъци;
- безплатно здравеопазване и образование;
- училище във всяко село;

Kак искам и моите права така да се нарушават Cool
Stargate
Stargate

Брой мнения : 199
Registration date : 06.08.2008
Age : 106
Местожителство : Умирай трудно

http://www.septemvri23.com/

Върнете се в началото Go down

Корейска народно-демократична република (КНДР) - Page 2 Empty Re: Корейска народно-демократична република (КНДР)

Писане  Георгиев Сря Яну 06, 2010 4:34 pm

Симо, това вече е въпрос на ценностна система. Пролетар изброи доста плюсове, а ти недостатъци, идеално нещо няма. Но това дали ще предпочетеш да можеш да гледаш американско кино (ако това имаш за загуба...) и да можеш да пускаш вицове за управляващите по улиците или това да имаш спокоен уреден живот за теб и децата ти до края на дните ти. Ти преценяваш кое е по-добро. Но за севернокорееца възпитан с тези идеи това е нормално. И той е щастлив. И това е важното. Сега ще кажеш сигурно, че било промиване на мозъка. Но нима при пазарната икономика няма пак подобни извращения от рода на "за да сте щастливи трябва да си купите това и това" и хората търчат и купуват, цял живот се мъчат да изградят нещо, да си изградят спокойствие и целия живот минава във стрес, страх и какви ли още не негативни емоции.

Между другото, това, че КНДР е затворена носи единствено плюсове. Те нямат нужда да внасят култура, информация и какво ли още не, тяхната държава е техния свят и той им е достатъчен защото си има всичко.

Георгиев

Брой мнения : 3
Registration date : 02.10.2008

Върнете се в началото Go down

Корейска народно-демократична република (КНДР) - Page 2 Empty Re: Корейска народно-демократична република (КНДР)

Писане  Simo Häyhä Сря Яну 06, 2010 8:17 pm

Може би си прав, всеки е възпитан различно и мисли различно.Лично за мен в една държава трябва да има пълна свобода на идейте.Както вашите комунистически, омразните ви национал-социалистически, либерални, мойте консервативни и т. н.
За да бъдем честни, това което ненавиждам в комунизма, е не икономическата система и социалните мерки, които налага, а неспособността му да търпи чуждото мнение.Какъв би бил проблема, да има силна комунистическа партия в една обикновенна република?Когато народа е с вас ще сте на власт, когато не...съответно слизате по воля народна.Това узурпиране на всяка дейност на народа не приемам аз, а не икономическите мерки на корейците.Лично аз, за 2010 им пожелавам да получат алтернативен избор, наистина дори да го имат, най-вероятно няма да го предпочетат, защото са възпитани в комунизма, но би направило КНДР с една идея по-симпатична.

А колкото до това, че са затворени, имам една теория и като я доразвия ще я изложа, ако има интерес.
КНДР в обозримо бъдеще ще са просто принудени да приемат някаква промяна( или да настане световна комунистическа революция, което не ми се вярва), защото както написах по-горе са изолирани тотално, а ресурсите все някога ще свършат.За това е и тая атомна тяхна борба, ракетите са на заден план според мен, енергията е същественото.
Simo Häyhä
Simo Häyhä

Брой мнения : 5
Registration date : 05.01.2010

Върнете се в началото Go down

Корейска народно-демократична република (КНДР) - Page 2 Empty Re: Корейска народно-демократична република (КНДР)

Писане  Stargate Чет Яну 07, 2010 1:38 pm

Simo Häyhä написа:Може би си прав, всеки е възпитан различно и мисли различно.Лично за мен в една държава трябва да има пълна свобода на идейте.Както вашите комунистически, омразните ви национал-социалистически, либерални, мойте консервативни и т. н.
За да бъдем честни, това което ненавиждам в комунизма, е не икономическата система и социалните мерки, които налага, а неспособността му да търпи чуждото мнение.Какъв би бил проблема, да има силна комунистическа партия в една обикновенна република?Когато народа е с вас ще сте на власт, когато не...съответно слизате по воля народна.Това узурпиране на всяка дейност на народа не приемам аз, а не икономическите мерки на корейците.Лично аз, за 2010 им пожелавам да получат алтернативен избор, наистина дори да го имат, най-вероятно няма да го предпочетат, защото са възпитани в комунизма, но би направило КНДР с една идея по-симпатична.

А колкото до това, че са затворени, имам една теория и като я доразвия ще я изложа, ако има интерес.
КНДР в обозримо бъдеще ще са просто принудени да приемат някаква промяна( или да настане световна комунистическа революция, което не ми се вярва), защото както написах по-горе са изолирани тотално, а ресурсите все някога ще свършат.За това е и тая атомна тяхна борба, ракетите са на заден план според мен, енергията е същественото.

Eми аз лично нямам нищо против чуждото мнение , дори ми е интересно да разбирам за другите гледни точки . Но на въпросът ти за КНДР : алтернативен избор за тях няма , защото те имат свободата да правят това което е добре за тях , свобода която на запад нямаме ! Тук свободата е да правим това , което е по-добре за печалбите ,а не за хората . Алтернативата е за нас ,а не за тях Smile
Stargate
Stargate

Брой мнения : 199
Registration date : 06.08.2008
Age : 106
Местожителство : Умирай трудно

http://www.septemvri23.com/

Върнете се в началото Go down

Корейска народно-демократична република (КНДР) - Page 2 Empty Re: Корейска народно-демократична република (КНДР)

Писане  Георгиев Чет Яну 07, 2010 5:21 pm

Simo Häyhä, комунистическите режими са наложени във времена и държави където избор така или иначе няма. Имаш избори за правителство и после това правителство бива свалено, има преврати и в крайна сметка пак управлява не по-добрия а по-силния. Защо им е според теб партийност? Ръководен орган на държавата е комунистическата партия. Тоест строят е фундамента. Вече вътре в тази комунистическа партия можеш да налагаш промени без да излизаш от главния курс. Какво има сега при нас, на всеки 4-ри години нова партия и изцяло нов курс на управление, виждаме всички, че така не става. Още повече, че историята показва, че появява се едно СДС без никакви планове за бъдеще и каквото и да било и айде всички без да мислят под сините знамен, щото било различно и щяло да е по-добре. Сега сигурно съжаляват. Трябва някой неща да са константа, да не се променят.

Георгиев

Брой мнения : 3
Registration date : 02.10.2008

Върнете се в началото Go down

Корейска народно-демократична република (КНДР) - Page 2 Empty Re: Корейска народно-демократична република (КНДР)

Писане  Simo Häyhä Чет Яну 07, 2010 8:11 pm

Явно сме на крайно противоположни гледни точки, разбираме нещата различно, но няма лошо, ако всички бяхме на едно мнение нямаше да е интересно Wink .
Дано поне нашата си държава тръгне към нещо по-добро, аз може да го виждам в Костов, вие в комунистическите идеи...разни хора,разни идеали.
Със здраве, и се надявам да достигнем икономическият ръст на КНДР,макар че с тоя малоумник пожарникарят няма да е лесно.
Simo Häyhä
Simo Häyhä

Брой мнения : 5
Registration date : 05.01.2010

Върнете се в началото Go down

Корейска народно-демократична република (КНДР) - Page 2 Empty Re: Корейска народно-демократична република (КНДР)

Писане  Stargate Чет Яну 07, 2010 9:38 pm

Simo Häyhä написа:Явно сме на крайно противоположни гледни точки, разбираме нещата различно, но няма лошо, ако всички бяхме на едно мнение нямаше да е интересно Wink .
Дано поне нашата си държава тръгне към нещо по-добро, аз може да го виждам в Костов, вие в комунистическите идеи...разни хора,разни идеали.
Със здраве, и се надявам да достигнем икономическият ръст на КНДР,макар че с тоя малоумник пожарникарят няма да е лесно.


A сега се сетих кой си ти Smile . Само не разбирам как може да се радваш на икономиката на КНДР и в същото време да се кефиш на Костов , но както изяснихме вече - всичко е въпрос на гледна точка Smile

Дано поне нашата си държава тръгне към нещо по-добро
Но тук сме изцяло на едно мнение Smile
Stargate
Stargate

Брой мнения : 199
Registration date : 06.08.2008
Age : 106
Местожителство : Умирай трудно

http://www.septemvri23.com/

Върнете се в началото Go down

Корейска народно-демократична република (КНДР) - Page 2 Empty КНДР - Корейска народна демократична република

Писане  pueblo_unido Пет Фев 19, 2010 8:12 pm

Здравейте, тук ще слагам материали преведени от руски (лефт.ру) за Северна Корея. Дано успеем заедно да разясним това, че корейската страна е една просперираща и добре подредена държава. Разказите са на човек видял с очите си положението в КНДР!

Корейски впечатления

Ирина Маленко

Въведение

Да се предадат първите впечатления от пребиваване в КНДР не е леко, защото остава толкова малко време – и сила – след всеки ден от културната програма на моето пребиваване тук. Отдавна не ми се беше случвало да се срещна с толкова наситена по време на пътуване - още от съветско време! Тогава при нас се предриемаха пътувания не за да се валяме пияни в друг град, а за да узнаем по възможност нещо ново за непознатите места по време на пребиваването. Считам се щастлива, че имах възможност да посетя тази страна. Не всекиму се пада подобна чест.

Когато оправях багажа си за да отида на гарата, казах на една моя познатя от Русия, че скоро ще замина за Корея. „В нормалната или северна“ - попта ме тя, мислейки навярно, че това е много смешно. Дори че трябва да е особено смешно това, че нашият народ се отучи да мисли сам и повтаря като политиците всичко услужливо преведено от западната преса с помощта на нашите така наречени журналисти.
За мен тази страна е много по-нормална от всяка американска полуколония, в която и да е част на света.
Наистина ли не е нормално, че в магазините продават това, което е нужно на хората за живота им, а не всякакви „дрънкулки“, специално изобретени, за да се измъкват колкото се може повече пари от джобовете на клиентите, настойчиво предлагайки им всяка безмислица, която съвсем не е необходима за да са щастливи. („Ах, ще се самоубия, ако не притежавам последния модел мобилен телефон“).

Нима е ненормално, че децата се занимават със спорт, музика и рисуване и помогат на възрастните – вместо да просят, да мият колите на богати чичковци или да безделничат по ъглите, дишайки лепило? Нима е ненормално, че деца, дори първокласници, могат самостоятелно и безопасно да ходят на училиище, без да се бъдат заплашени от педофили и пияни шофьори на „Мерцедес“? Нима е ненормално, че децата се държат като деца, а не като евтини играчки, и не се стремят да преспят с когото и да е, за да бъдат „както всички“? Когато по телевизията няма идиотски игри, реклами и насилия със секс?

Нима не е ненормално – когато няма бездомни, а хора, които действително не са безразлични към участта на другите? Когато не се боиш, че не можеш навреме да заплатиш сметката? Когато в магазина се продават стоки произведени в твоята собствена страна? Така може са продължи до безкрайност ...

Ако вие действително считате, че всичко описано по-горе е ненормално, в такъв случай цялото наше общество трябва да бъде прието в психиатрия.

По-точно - този, който с пяна на уста крещи, че общество, отговарящо на горното описание е лишено от митическата „свобода“. Ако всичко това не е свобода, то какво е свобода? Възможността да наречеш президента идиот? Да разказваш наживо, даже на тези които не се интересуват, за твоите сексуални предпочитания? Да имаш възможност на изборо между вещи и хора, които на практика не се отличават по нищо? И какво още? Нищо да не се постига, както отделния човек, така и за цялото общество? Това, че този или онзи става по-малко бедомник? Гладен? Умиращ от свръхдоза и алкохолизъм? Или може би децата получават по-добро образование? Дали тях ги чака по-добре бъдеще? Работните места ще станат повече? По-малко ще станат „изхвърлените“ в детски домове бебета и самотни, изоставени старци? Не мисля ...

Аз не съм сантиментален човек, даже съм безкомпромисна. Но без малко да се появят сълзи на очите ми – добри, радостни сълзи – от това, което видях в Пхенян. Който говори, че това е „бедна“ страна, не е видял, каква е истинска бедност. Нека дойде при нас в руската провинция,за да види как старите хора се ровят в кофите за боклук. Или в такива страни-членки на цивилизования Евросъюз, като България и Румъния. Или даже в съставната част на благополучното кралство Холандия – на остров Кюрасао.

Отдавна не бях почувствала себе си така спокойно и ненапрегната, както тук в КНДР. На улиците виждам нормални, добре облечени, скромни, работещи и доволни от живота хора, които обичат и се смеят на добри вицове, и живеят такъв богат културен живот, който е недостъпен за повечето западно население, и въобще не напомнят на фанатични роботи, както ги рисува западната преса.

Ах, този Запад ... какво да вземем от него! „Грешно е да се смеем на непохватни хора“. Той така много не разбира този свят! Всичко, което не му се подчинява, го плаши. Всичко, което не попада в зададените шаблони, му се струва ненормално. И действително, как могат да разберат такова нещо, като уважение към президента на страната, когато техните собствени президенти се занимават на работното си място с кой знае какво. С практиканти, които даже един геврек не могат да изядат, без да се задавят?

А те – туристите, които говорат, как се чувстват „ограничени откъм свободата“ или, че им е „скучно“ в КНДР, дано заминат спокойничко някъде за Испания и Турция и да се напият там с наслаждение и до смърт, ако това е единственото, което ги забавлява. И дано не замърсяват повече тази прекрасна страна със своето присъствие.

(следва продължение)
Пхенян, юли 2007г

pueblo_unido

Брой мнения : 22
Registration date : 14.01.2010

Върнете се в началото Go down

Корейска народно-демократична република (КНДР) - Page 2 Empty "ВЪВ ВОДОВЪРТЕЖА НА ВЕКА"

Писане  Working Class Сря Апр 14, 2010 2:37 pm

/Избрани моменти от спомените на Ким Ир Сен - т.І, обхващащи периода април 1912г. - май 1930г./
Корейска народно-демократична република (КНДР) - Page 2 KimIrSen

За революционера светият девиз на неговия живот и борба трябва да бъде истината, която гласи: вярваш ли в народа и опираш ли се на неговата сила - ще побеждаваш стократно, ако бъдеш отхвърлен от народа, сто пъти няма да избегнеш поражението.
***
Когато е поробена страната, не може да има спокойствие и за народа, и за самата природа. Под покрива на поробената страна не могат спокойно да спят даже предателите, които живеят в разкош за сметка на продаденото отечество. И дори, когато хората живеят, тяхното положение е по-лошо от това на кучето, което се шляе из двора на къщата. Планините и реките остават, но даже и на тях им е трудно да запазят своя облик след такива изтезания, каквито е преживял нашият народ.
Наричат пионер човека, който е опознал тази истина преди другите. Наричат патриот човека, който се старае да спаси страната си от трагедията, превъзмогвайки всякакви бедствия и страдания. Именуват революционер човека, който осветява истината, жертвайки своя живот и повдига целия народ за премахване на несправедливия свят.
***
Когато станах по-досетлив, баща ми ме учеше да обичам своята страна и строго ме наставляваше: ако искаш искрено да обичаш своята родина, трябва да живееш с великия план.
"Чивон" в буквалния смисъл на думата означава да имаш велик план.
Няма нищо учудващо, когато бащата учи своя син да живее с велик план. Във всяка работа, каквато и да е тя, хората не може да чакат успех, ако не се трудят упорито, с високи идеали и с голяма надежда.
Обаче идеята "чивон" не е пошло житейско наставление, насочено към придвижването по служебната стълбица или за постигане на блестяща кариера и успех в живота, не, това са революционни възгледи за живота, който изисква да видиш своето днешно щастие и радост от живота в борба за по-висшето в живота, в името на Родината и нацията. Това е непоколебимият революционен дух - каквото и да се случи, да постигнеш възраждането на Родината, дори ако се наложи за това да се борят поколение след поколение.
***
Не мога да разкажа с думи, не мога да опиша с перото всичките усилия на баща ми, приложени в търсенето на всеки нов другар. За да привлече макар и само един, баща ми отива там, където трябва, заради този един-единствен другар, не му пречеше да измине и хиляди ли /мярка за дължина, равна на 576 м - бел.ред./.
***
[Майката на Ким Ир Сен го води в затвора на посещение при баща му]
Тогава бях на шест години.
Още щом минахме през дървения мост, прехвърлен над река Потхон, веднага разпознах сградата на затвора. Макар че никой не ми е казвал какъв е затворът, когато видях зданието с такъв необикновен вид, аз веднага разбрах, че това е той. Той плашеше цялата окръжаваща природа (всичко наоколо). Затворът! Това "съоръжение" изглеждаше така зловещо и страшно, че само от един поглед към него можеш да полудееш. Не само железните врати, оградата, наблюдателната вишка, железните решетки на прозорците, но и черната униформа на стражата, самият поглед на тези надзиратели беше изпълнен със свирепост и злоба. Страшен ужас вееше от тях.
......
Срещата с баща ми се оказа за мен своего рода крупно събитие. Разбрах аз и високото стремление на моята майка да отиде при баща ми заедно с мен. Раните по тялото на татко, които видях, ме заставиха с всичките фибри на душата си да възненавидя японския империализъм, подобен на дявол, на див звяр. Тогава тези рани ми дадоха значително по-реална и нагледна представа за японския империализъм, отколкото анализът и оценката, които му даваха многобройните политически дейци и историци в света.
***
[Спомен за антияпонското въстание на корейския народ на 1 март 1919г.] Да, този ден никак не се забравя. Тук аз за пръв път видях как човек убива човека, станах за пръв път очевидец на кръвопролитието на нашите съотечственици. Ето тогава в моето младо сърце закипя неугасимият гняв против извергите.
***
[Поуки от неуспешното Първомартенско антияпонско въстание на корейския народ] ...беше ясно едно - японските завоеватели доброволно няма да си отидат от Корея.
Обаче и този урок на историята забравил върховният ешелон на Първомартенското движение. Върхушката, вървейки срещу високия боеви дух на нашия народ, още от самото начало определила характера на движението като ненасилствено. Тя се ограничила само да съставянето на "Декларация за независимост" и оповестяването в страната и зад граница волята на корейската нация, която се стреми към независимост. Тя не искала движението да излезе от тези рамки и да се превърне в масова борба, която да се води при първенствуващата роля на народните маси.
Някои лидери на националното движение се опитвали да постигнат независимостта на Корея по пътя на "петициите".
Когато Уилсън огласил концепцията за "самоопределение на нацията", те били окрилени от илюзорните надежди за това, че на Парижката мирна конференция ще могат да решат проблема за независимостта на Корея представителите на САЩ и другите страни - участнички в преговорите. И те започнаха това жалко петиционно движение. Ким Гю Сик и няколко негови привърженици се обърнали към делегатите от великите държави с "петицията за независимостта", даже обикаляли по стаите в хотела, където се били настанили те, и се обръщали с призиви и молби...
...Историята не познава такъв пример, когато великите държави да съчувстват на малките страни и да подарят на народите от слабите страни свободата и независимостта. Суверенитетът на тази или онази нация може да бъде съхранен или завоюван само със собствените усилия на дадената нация и нейната непреклонна борба. Такава е истината, проверена от вековете и поколенията в световната история...
...Многомилионните маси, запалени от едно стремление към възраждането на Родината, излязоха на улицата на съпротивата, но тяхната борба, която нямаше ръководството на работническата класа, ръководството на партия, не можеше да избегне разпокъсаността и стихийността, не можеше да се разгърне по единна програма и единен боеви план.
Въстанието даде сериозен урок: за да победят в борбата за национална независимост и свобода, народните маси са длъжни непременно под ръководството на революционна партия да разполагат с правилна стратегия и тактика, да водят организирана борба и са длъжни да създадат свои могъщи собствени революционни сили, категорично отхвърляйки нископоклонството.
В дните на въстанието корейският народ ярко продемонстрира пред целия свят, че той е силен с духа на самостоятелността, че не иска да бъде роб на чуждите, че не се бои от никакви жертви в борбата за възвръщането на отнетата му Родина, че се отличава с неунищожима воля и пламенен патриотизъм...
...Първомартенското въстание сложи край на буржоазното националистическо движение в нашата страна. Национално-освободителната борба на корейския народ постепенно пое новата /комунистическа - бел.ред./ линия на своето развитие...
...От разказите на баща ми от това време в паметта ми са останали живи думите: "Разбойниците са нахлули в къщите и дрънкат със сабите. Макар и да викаш караула, разбойниците няма да те оставят жив. Може някой да стои на улицата и да чува твоята жалба, той няма да побърза да ти помогне, защото той също е разбойник. За да спасиш своя живот, с разбойниците трябва да се биеш до край. На дуел с въоръжения с меч и ти върви с меч. Тогава ще го победиш..."...
...баща ми...имаше твърдото убеждение: изгубената Родина можеш да си върнеш само с военни действия, а не по пътя на "петициите" или "дипломацията". С тази вяра той ускори процеса за подготовката на нова военна дейност.
***
На хората им се случва да изживеят всякаква мъка в своя век. Но най-ужасната мъка се оказа загубата на Родината, особено ако я напуснеш като роб на поробена страна. Колкото и да е голяма мъката от раздялата с близките, с любимия край от детството, то е несравнимо с горестта при раздялата с Отечеството. Ако сравним родния край с майката, чужбината - с мащехата, то с какво да сравним немилата няколко пъти повече отколкото тази чужбина, чужда страна?...
***
[Тръгвайки на дълъг път Ким Ир Сен получава от свой близък приятел 3 вони] Действително, тези 3 вони не може даже да ги сравниш с милионите вони в ръцете на богаташите. Но с какво можеш да премериш тази чиста и прекрасна дружба, която се намираше в тези 3 вони! Чувството за дружба не се ражда в парите, но има ли дружба, ще има и пари. Дружбата ражда всичко най-велико на света.
***
На света няма да намериш такава гореща, такава искрена, такава неизменна любов, като майчинската. ... За децата си майката е готова звездите да свали от небето, такава е любовта на майката. Тази щедра любов няма цена!
***
От бащините разкази аз и сега помня заповедта на трите готовности, които е длъжен да владее революционерът.
- Където и да се намира, революционерът винаги трябва да бъде готов за три смърти: от глад, от побой, от студ. Тоест трябва да бъде готов да умре от глад, да загине от побоите и да замръзне. С такива убеждения не трябва никога да отстъпваш от първоначалния велик замисъл.
Дълбоко се запечата в моята памет всяка една от думите му. Поучителен беше и неговият разказ за приятелите и дружбата. Човек не трябва да забравя приятеля, с който се е сдружил в труден час. Казват: в дома си се опирай на родителите, а зад прага - на приятелите. Тези думи са дълбокомислени. Приятелят, готов да дели с теб мъка и радост, ти е даже по-близък от родните братя.
Бащиният разказ за приятелите и дружбата продължи много часове.
- Знаеш ли, - каза той - аз започнах борбата с привличането на другарите. Има хора, които започват движението за независимост с намирането на пари и шестзарядни револвери. Но аз, където и да отидех, привличах преди всичко добри другари. Добрият другар не пада от небето, не израства из под земята. Него трябва да го търсиш и да го намираш, както се добива златото и драгоценните камъни, да го намериш и отгледаш с приложението на всичките си сили. Затова аз, знаеш, цял живот ходех по Корея и по манджурската равнина до появяването на мазоли на краката. И затова твоята майка цял живот гладува и митарства, грижейки се не за себе си, а за приходящите гости. Ако отдадеш цялата си душа на делото на страната и народа, напълно можеш да спечелиш добри другари…Цялото дело е в твоите мисли и в твоята душа. Без пари може и да се оправиш. При единомислие хората могат да бъдат другари един на друг. Затова дружбата, не се натрупва като купчинка злато, а може да се придобие даже с глътка вода или едно картофче.
Моят баща не беше много богат, нямаше постове, но затова пък той имаше прекрасни другари. Ако това се смята за имущество, то той, значи, е притежавал най-голямото от всички имущества. Той за нищо не съжаляваше, ако то е отишло в полза на другарите. И затова те с риск за живота си го охраняваха. Той съумя да преодолее всякакви несгоди и лишения, и самоотвержено да служи на движението за възраждане на Родината именно затова, защото му оказваха безкористна помощ...
...Идеята "чивон", трите готовности, мисълта за привличането на другарите, двата пистолета - ето това наследство ми остана от баща ми. Това наследство предполагаше жестоки мъчения и жертви. Но това беше за мен най-драгоценното наследство.
***
Както гласи изречението: "За еднодневната битка подготви войска за хиляда дни", за да мобилизираш народните маси на бойното поле, е необходимо в достатъчна степен да си ги възпитал, организирал и подготвил за сражението.
***
Основното мерило за определянето на ценността на човека е неговата идеология. Подобно на това главният еталон за ценността на образованието, достойнството на учебното заведение, са идеите.
***
Приживе моят баща често говореше: "Добре се запознавай с другарите, имай повече другари". Аз завинаги запомних този бащин съвет. Каквато и забележителна и вярна цел да поставиш пред себе си, ти няма да реализираш великия си план, ако нямаш другари, които биха могли да делят с тебе мъка и радост.
***
Капиталистите казват, че е много интересно да загребеш пари. Но на мен повече от всичко ми беше радостно и интересно да събера другарите. Извънреден възторг, който изпитваме при привличането, макар и само на един другар, просто не можеш да сравниш дори с намирането на късче злато!
***
[За кадрите на Съюза за сваляне на империализма (ССИ)] ССИ не беше производна организация на която и да е от фракциите. Що се отнася до неговия състав, то никой от нас по-рано не е бил причастен към каквато и да е фракция, никой не беше пришълец от някоя емигрантска организация. Това бяха представители на буквално най-чистото, като сняг, като бяла хартия, незамърсено от нищо ново поколение. В "кръвта" на ССИ, ако може така да се изразя, нямаше никакви примеси.
В неговия състав влязоха силни фигури. Това бяха пълноценни хора, майстори. Попитай всеки за каквото и да е - всичко ще направят: реч ще произнесат, статия ще напишат, песен ще съчинят, майсторство в единоборството ще покажат. Тези млади хора бяха готови да се сражават с врага, ако се изразим с думите на нашето време "един срещу сто", даже "един срещу хиляда". Ето такива хора решиха да положат гърдите си на новия път. Ясно е, че настроението им беше неудържимо приповдигнато.
***
В такъв град като Гирин, където обстановката така се е сложила, незначителен актив да завладее маса от хора на своя страна, за да се заслушат те в нашия глас и да се борят за осъществяване на идеалите на ССИ, не беше леко.
Но ние бяхме пълни с твърда решителност: всеки да стане искра, която да възпламени сърцата на десетки и стотици окръжаващи ни хора, и да ги повдигне на борба, а тези стотици - отново хиляди, десетки хиляди хора, и по такъв начин да преобразим света.
***
В годините на обучението в гимназията аз четях книги и нощем, и ги четях не толкова от увлечението по чисто научните знания, или просто от любопитство, с особена охота. Аз се ровех в книгите и не за това, за да стана учен или да се изкача по-нагоре по стълбицата на служебната кариера. Аз се опитвах да намеря в книгите отговори на въпросите: как да разгромим японските империалисти и да си върнем страната? Как да ликвидираме социалното неравенство и да създадем щастлив живот за хората на труда? Където и да е и каквито и книги да четях, винаги търсех отговора на тези въпроси.
По пътя на тези стремежи може да се каже, се утвърждаваше моята позиция - да се отнасям към марксизма-ленинизма не като към догма, а като към оръжие от практиката, да намеря критериите за истината не в абстрактната теория, а винаги в конкретната практика на корейската революция. ... Истинската теория се ражда в практическата борба и в практиката се проверява нейната правилност.
***
Учението, това е основен процес, който обезателно трябва да премине революционерът, който не бива да прекратява ни за един ден създаването на духовен капитал, призван да съдейства на прогреса и преобразованието на обществото. Изхождайки от опита, придобит от мен в хода на търсенето на напредничавите идеи в Гирин, аз и днес подчертавам, че учението е първият дълг на революционера.
***
Марксистко-ленинската теория сравнява движението на учащата младеж с ролята на мост. Иначе казано, тя определя, че това движение играе ролята на мост в разпространението на прогресивните идеи, просвещението и пробуждането на масите, и въвличането им в революционното движение. Ние също одобрявахме тази теория.
***
В работата с учащите се младежи и децата ние използвахме разнообразни методи и форми съответно с вкуса и равнището на тяхната съзнателност. Сред учениците, членуващи в Гиринското общество на корейските деца, имаше не малко синове и дъщери на християни. Те бяха под религиозното влияние на своите родители толкова силно, че вярваха, че на света действително съществува бог. Не беше никак лесно да им се разясни, че няма бог и е наивно да се вярва в неговото съществуване.
Веднъж аз предложих на учителката от едно корейско начално училище, което се намираше под наше влияние, заедно с учениците, вярващи в бога, да отидем в черквата, за да извършим богослужение. По моя съвет тя отиде в черквата, вземайки със себе си, няколко ученика и им предложи целия ден да се молят, повтаряйки: "Всезнаещи и всемогъщи Боже, ние сме гладни, дай ни питка и кашица". Но на тях никак и никаква храна от никого не им беше доставена и те останаха гладни. След това аз предложих на учителката да дойде заедно с учениците си на житната нива, където вече беше прибран урожаят, да събират останалите класове. Тя дойде на нивата, вземайки със себе си своите ученици и те събраха много класове. След това ги овършаха, смляха и изпекоха хляб, и го раздадоха на учениците. Вкусвайки от тази питка, те започнаха да мислят, че по-добре сами да си доставят храната с труд, отколкото да я искат от бога с молитва.
Може би това е само един прост епизод, но и това беше своебразен начин за преобразование в съзнанието на младежите и децата, и ликвидацията на старите обичаи.
Ние се противопоставяхме на това, че учениците отиват да извършват богослужение и неусетно ги възпитавахме така, че да не се окажат в плен на суеверията. Но тук ние не сме преследвали целта въобще да унищожаваме религията. Нашата цел беше да предотвратим явлението младежта и децата, попадайки под влиянието на суеверията и абсолютизирайки догмите на Исуса, да станат вяли и пасивни същества, негодни за нищо в делото на революцията. Но младежите и децата, чиито научни познания за света са недостатъчни, може да се подложат на отрицателното влияние на елементите на несъпротивлението, които се съдържат религията.
Когато бях в Гирин, някои членове на Детското общество пееха псалми, даже когато вървяха по улицата. Толкова силно беше влиянието на религията върху младежта и децата в този край. Но как те биха се хвърлили срещу огневите точки на врага с псалми на уста? Нас ни бяха нужни не вярващи, пеещи псалми, а смели бойци, които пеят химна за последния решителен бой.
***
Ние можахме да приложим огромни усилия за възпитанието на масите в революционен дух именно затова, защото се бяхме освободили от скрупулите на старото мислене, носителите на което смятаха народните маси за невежи, нецивилизовани предмети за просвещение, ние имахме и абсолютизирахме такива възгледи, съгласно които народът се явява истински наш учител и основна движеща сила на революцията. С такива възгледи ние отивахме сред народа - "Иди при народа!" - от този момент това стана девизът на целия ми живот.
Отивайки при народа, аз започнах своята революционна дейност, като продължавам своята революционна дейност и сега, сред народа. Отивайки при народа, аз правя изводите на своя живот. Ако имах макар и един миг, в който би ме домързяло да общувам с народа, макар и един път да забравя за неговото съществуване, то аз нямаше да мога да запазя до днешния ден така чиста, истинска любов към народа, която се създаде у мен още когато бях десетгодишен, аз нямаше да стана верен слуга на народа. ...животът на революционера започва с общуването с масите, животът му завършва, когато той си отива от масите.
Working Class
Working Class

Брой мнения : 96
Registration date : 13.09.2009
Age : 31
Местожителство : Народна Република България

http://www.septemvri23.com

Върнете се в началото Go down

Корейска народно-демократична република (КНДР) - Page 2 Empty Re: Корейска народно-демократична република (КНДР)

Писане  remsist Сря Апр 14, 2010 8:12 pm

Working Class написа:/Избрани моменти от спомените на Ким Ир Сен - т.І, обхващащи периода април 1912г. - май 1930г./
Корейска народно-демократична република (КНДР) - Page 2 KimIrSen

За революционера светият девиз на неговия живот и борба трябва да бъде истината, която гласи: вярваш ли в народа и опираш ли се на неговата сила - ще побеждаваш стократно, ако бъдеш отхвърлен от народа, сто пъти няма да избегнеш поражението.
***
Когато е поробена страната, не може да има спокойствие и за народа, и за самата природа. Под покрива на поробената страна не могат спокойно да спят даже предателите, които живеят в разкош за сметка на продаденото отечество. И дори, когато хората живеят, тяхното положение е по-лошо от това на кучето, което се шляе из двора на къщата. Планините и реките остават, но даже и на тях им е трудно да запазят своя облик след такива изтезания, каквито е преживял нашият народ.
Наричат пионер човека, който е опознал тази истина преди другите. Наричат патриот човека, който се старае да спаси страната си от трагедията, превъзмогвайки всякакви бедствия и страдания. Именуват революционер човека, който осветява истината, жертвайки своя живот и повдига целия народ за премахване на несправедливия свят.
***
Когато станах по-досетлив, баща ми ме учеше да обичам своята страна и строго ме наставляваше: ако искаш искрено да обичаш своята родина, трябва да живееш с великия план.
"Чивон" в буквалния смисъл на думата означава да имаш велик план.
Няма нищо учудващо, когато бащата учи своя син да живее с велик план. Във всяка работа, каквато и да е тя, хората не може да чакат успех, ако не се трудят упорито, с високи идеали и с голяма надежда.
Обаче идеята "чивон" не е пошло житейско наставление, насочено към придвижването по служебната стълбица или за постигане на блестяща кариера и успех в живота, не, това са революционни възгледи за живота, който изисква да видиш своето днешно щастие и радост от живота в борба за по-висшето в живота, в името на Родината и нацията. Това е непоколебимият революционен дух - каквото и да се случи, да постигнеш възраждането на Родината, дори ако се наложи за това да се борят поколение след поколение.
***
Не мога да разкажа с думи, не мога да опиша с перото всичките усилия на баща ми, приложени в търсенето на всеки нов другар. За да привлече макар и само един, баща ми отива там, където трябва, заради този един-единствен другар, не му пречеше да измине и хиляди ли /мярка за дължина, равна на 576 м - бел.ред./.
***
[Майката на Ким Ир Сен го води в затвора на посещение при баща му]
Тогава бях на шест години.
Още щом минахме през дървения мост, прехвърлен над река Потхон, веднага разпознах сградата на затвора. Макар че никой не ми е казвал какъв е затворът, когато видях зданието с такъв необикновен вид, аз веднага разбрах, че това е той. Той плашеше цялата окръжаваща природа (всичко наоколо). Затворът! Това "съоръжение" изглеждаше така зловещо и страшно, че само от един поглед към него можеш да полудееш. Не само железните врати, оградата, наблюдателната вишка, железните решетки на прозорците, но и черната униформа на стражата, самият поглед на тези надзиратели беше изпълнен със свирепост и злоба. Страшен ужас вееше от тях.
......
Срещата с баща ми се оказа за мен своего рода крупно събитие. Разбрах аз и високото стремление на моята майка да отиде при баща ми заедно с мен. Раните по тялото на татко, които видях, ме заставиха с всичките фибри на душата си да възненавидя японския империализъм, подобен на дявол, на див звяр. Тогава тези рани ми дадоха значително по-реална и нагледна представа за японския империализъм, отколкото анализът и оценката, които му даваха многобройните политически дейци и историци в света.
***
[Спомен за антияпонското въстание на корейския народ на 1 март 1919г.] Да, този ден никак не се забравя. Тук аз за пръв път видях как човек убива човека, станах за пръв път очевидец на кръвопролитието на нашите съотечственици. Ето тогава в моето младо сърце закипя неугасимият гняв против извергите.
***
[Поуки от неуспешното Първомартенско антияпонско въстание на корейския народ] ...беше ясно едно - японските завоеватели доброволно няма да си отидат от Корея.
Обаче и този урок на историята забравил върховният ешелон на Първомартенското движение. Върхушката, вървейки срещу високия боеви дух на нашия народ, още от самото начало определила характера на движението като ненасилствено. Тя се ограничила само да съставянето на "Декларация за независимост" и оповестяването в страната и зад граница волята на корейската нация, която се стреми към независимост. Тя не искала движението да излезе от тези рамки и да се превърне в масова борба, която да се води при първенствуващата роля на народните маси.
Някои лидери на националното движение се опитвали да постигнат независимостта на Корея по пътя на "петициите".
Когато Уилсън огласил концепцията за "самоопределение на нацията", те били окрилени от илюзорните надежди за това, че на Парижката мирна конференция ще могат да решат проблема за независимостта на Корея представителите на САЩ и другите страни - участнички в преговорите. И те започнаха това жалко петиционно движение. Ким Гю Сик и няколко негови привърженици се обърнали към делегатите от великите държави с "петицията за независимостта", даже обикаляли по стаите в хотела, където се били настанили те, и се обръщали с призиви и молби...
...Историята не познава такъв пример, когато великите държави да съчувстват на малките страни и да подарят на народите от слабите страни свободата и независимостта. Суверенитетът на тази или онази нация може да бъде съхранен или завоюван само със собствените усилия на дадената нация и нейната непреклонна борба. Такава е истината, проверена от вековете и поколенията в световната история...
...Многомилионните маси, запалени от едно стремление към възраждането на Родината, излязоха на улицата на съпротивата, но тяхната борба, която нямаше ръководството на работническата класа, ръководството на партия, не можеше да избегне разпокъсаността и стихийността, не можеше да се разгърне по единна програма и единен боеви план.
Въстанието даде сериозен урок: за да победят в борбата за национална независимост и свобода, народните маси са длъжни непременно под ръководството на революционна партия да разполагат с правилна стратегия и тактика, да водят организирана борба и са длъжни да създадат свои могъщи собствени революционни сили, категорично отхвърляйки нископоклонството.
В дните на въстанието корейският народ ярко продемонстрира пред целия свят, че той е силен с духа на самостоятелността, че не иска да бъде роб на чуждите, че не се бои от никакви жертви в борбата за възвръщането на отнетата му Родина, че се отличава с неунищожима воля и пламенен патриотизъм...
...Първомартенското въстание сложи край на буржоазното националистическо движение в нашата страна. Национално-освободителната борба на корейския народ постепенно пое новата /комунистическа - бел.ред./ линия на своето развитие...
...От разказите на баща ми от това време в паметта ми са останали живи думите: "Разбойниците са нахлули в къщите и дрънкат със сабите. Макар и да викаш караула, разбойниците няма да те оставят жив. Може някой да стои на улицата и да чува твоята жалба, той няма да побърза да ти помогне, защото той също е разбойник. За да спасиш своя живот, с разбойниците трябва да се биеш до край. На дуел с въоръжения с меч и ти върви с меч. Тогава ще го победиш..."...
...баща ми...имаше твърдото убеждение: изгубената Родина можеш да си върнеш само с военни действия, а не по пътя на "петициите" или "дипломацията". С тази вяра той ускори процеса за подготовката на нова военна дейност.
***
На хората им се случва да изживеят всякаква мъка в своя век. Но най-ужасната мъка се оказа загубата на Родината, особено ако я напуснеш като роб на поробена страна. Колкото и да е голяма мъката от раздялата с близките, с любимия край от детството, то е несравнимо с горестта при раздялата с Отечеството. Ако сравним родния край с майката, чужбината - с мащехата, то с какво да сравним немилата няколко пъти повече отколкото тази чужбина, чужда страна?...
***
[Тръгвайки на дълъг път Ким Ир Сен получава от свой близък приятел 3 вони] Действително, тези 3 вони не може даже да ги сравниш с милионите вони в ръцете на богаташите. Но с какво можеш да премериш тази чиста и прекрасна дружба, която се намираше в тези 3 вони! Чувството за дружба не се ражда в парите, но има ли дружба, ще има и пари. Дружбата ражда всичко най-велико на света.
***
На света няма да намериш такава гореща, такава искрена, такава неизменна любов, като майчинската. ... За децата си майката е готова звездите да свали от небето, такава е любовта на майката. Тази щедра любов няма цена!
***
От бащините разкази аз и сега помня заповедта на трите готовности, които е длъжен да владее революционерът.
- Където и да се намира, революционерът винаги трябва да бъде готов за три смърти: от глад, от побой, от студ. Тоест трябва да бъде готов да умре от глад, да загине от побоите и да замръзне. С такива убеждения не трябва никога да отстъпваш от първоначалния велик замисъл.
Дълбоко се запечата в моята памет всяка една от думите му. Поучителен беше и неговият разказ за приятелите и дружбата. Човек не трябва да забравя приятеля, с който се е сдружил в труден час. Казват: в дома си се опирай на родителите, а зад прага - на приятелите. Тези думи са дълбокомислени. Приятелят, готов да дели с теб мъка и радост, ти е даже по-близък от родните братя.
Бащиният разказ за приятелите и дружбата продължи много часове.
- Знаеш ли, - каза той - аз започнах борбата с привличането на другарите. Има хора, които започват движението за независимост с намирането на пари и шестзарядни револвери. Но аз, където и да отидех, привличах преди всичко добри другари. Добрият другар не пада от небето, не израства из под земята. Него трябва да го търсиш и да го намираш, както се добива златото и драгоценните камъни, да го намериш и отгледаш с приложението на всичките си сили. Затова аз, знаеш, цял живот ходех по Корея и по манджурската равнина до появяването на мазоли на краката. И затова твоята майка цял живот гладува и митарства, грижейки се не за себе си, а за приходящите гости. Ако отдадеш цялата си душа на делото на страната и народа, напълно можеш да спечелиш добри другари…Цялото дело е в твоите мисли и в твоята душа. Без пари може и да се оправиш. При единомислие хората могат да бъдат другари един на друг. Затова дружбата, не се натрупва като купчинка злато, а може да се придобие даже с глътка вода или едно картофче.
Моят баща не беше много богат, нямаше постове, но затова пък той имаше прекрасни другари. Ако това се смята за имущество, то той, значи, е притежавал най-голямото от всички имущества. Той за нищо не съжаляваше, ако то е отишло в полза на другарите. И затова те с риск за живота си го охраняваха. Той съумя да преодолее всякакви несгоди и лишения, и самоотвержено да служи на движението за възраждане на Родината именно затова, защото му оказваха безкористна помощ...
...Идеята "чивон", трите готовности, мисълта за привличането на другарите, двата пистолета - ето това наследство ми остана от баща ми. Това наследство предполагаше жестоки мъчения и жертви. Но това беше за мен най-драгоценното наследство.
***
Както гласи изречението: "За еднодневната битка подготви войска за хиляда дни", за да мобилизираш народните маси на бойното поле, е необходимо в достатъчна степен да си ги възпитал, организирал и подготвил за сражението.
***
Основното мерило за определянето на ценността на човека е неговата идеология. Подобно на това главният еталон за ценността на образованието, достойнството на учебното заведение, са идеите.
***
Приживе моят баща често говореше: "Добре се запознавай с другарите, имай повече другари". Аз завинаги запомних този бащин съвет. Каквато и забележителна и вярна цел да поставиш пред себе си, ти няма да реализираш великия си план, ако нямаш другари, които биха могли да делят с тебе мъка и радост.
***
Капиталистите казват, че е много интересно да загребеш пари. Но на мен повече от всичко ми беше радостно и интересно да събера другарите. Извънреден възторг, който изпитваме при привличането, макар и само на един другар, просто не можеш да сравниш дори с намирането на късче злато!
***
[За кадрите на Съюза за сваляне на империализма (ССИ)] ССИ не беше производна организация на която и да е от фракциите. Що се отнася до неговия състав, то никой от нас по-рано не е бил причастен към каквато и да е фракция, никой не беше пришълец от някоя емигрантска организация. Това бяха представители на буквално най-чистото, като сняг, като бяла хартия, незамърсено от нищо ново поколение. В "кръвта" на ССИ, ако може така да се изразя, нямаше никакви примеси.
В неговия състав влязоха силни фигури. Това бяха пълноценни хора, майстори. Попитай всеки за каквото и да е - всичко ще направят: реч ще произнесат, статия ще напишат, песен ще съчинят, майсторство в единоборството ще покажат. Тези млади хора бяха готови да се сражават с врага, ако се изразим с думите на нашето време "един срещу сто", даже "един срещу хиляда". Ето такива хора решиха да положат гърдите си на новия път. Ясно е, че настроението им беше неудържимо приповдигнато.
***
В такъв град като Гирин, където обстановката така се е сложила, незначителен актив да завладее маса от хора на своя страна, за да се заслушат те в нашия глас и да се борят за осъществяване на идеалите на ССИ, не беше леко.
Но ние бяхме пълни с твърда решителност: всеки да стане искра, която да възпламени сърцата на десетки и стотици окръжаващи ни хора, и да ги повдигне на борба, а тези стотици - отново хиляди, десетки хиляди хора, и по такъв начин да преобразим света.
***
В годините на обучението в гимназията аз четях книги и нощем, и ги четях не толкова от увлечението по чисто научните знания, или просто от любопитство, с особена охота. Аз се ровех в книгите и не за това, за да стана учен или да се изкача по-нагоре по стълбицата на служебната кариера. Аз се опитвах да намеря в книгите отговори на въпросите: как да разгромим японските империалисти и да си върнем страната? Как да ликвидираме социалното неравенство и да създадем щастлив живот за хората на труда? Където и да е и каквито и книги да четях, винаги търсех отговора на тези въпроси.
По пътя на тези стремежи може да се каже, се утвърждаваше моята позиция - да се отнасям към марксизма-ленинизма не като към догма, а като към оръжие от практиката, да намеря критериите за истината не в абстрактната теория, а винаги в конкретната практика на корейската революция. ... Истинската теория се ражда в практическата борба и в практиката се проверява нейната правилност.
***
Учението, това е основен процес, който обезателно трябва да премине революционерът, който не бива да прекратява ни за един ден създаването на духовен капитал, призван да съдейства на прогреса и преобразованието на обществото. Изхождайки от опита, придобит от мен в хода на търсенето на напредничавите идеи в Гирин, аз и днес подчертавам, че учението е първият дълг на революционера.
***
Марксистко-ленинската теория сравнява движението на учащата младеж с ролята на мост. Иначе казано, тя определя, че това движение играе ролята на мост в разпространението на прогресивните идеи, просвещението и пробуждането на масите, и въвличането им в революционното движение. Ние също одобрявахме тази теория.
***
В работата с учащите се младежи и децата ние използвахме разнообразни методи и форми съответно с вкуса и равнището на тяхната съзнателност. Сред учениците, членуващи в Гиринското общество на корейските деца, имаше не малко синове и дъщери на християни. Те бяха под религиозното влияние на своите родители толкова силно, че вярваха, че на света действително съществува бог. Не беше никак лесно да им се разясни, че няма бог и е наивно да се вярва в неговото съществуване.
Веднъж аз предложих на учителката от едно корейско начално училище, което се намираше под наше влияние, заедно с учениците, вярващи в бога, да отидем в черквата, за да извършим богослужение. По моя съвет тя отиде в черквата, вземайки със себе си, няколко ученика и им предложи целия ден да се молят, повтаряйки: "Всезнаещи и всемогъщи Боже, ние сме гладни, дай ни питка и кашица". Но на тях никак и никаква храна от никого не им беше доставена и те останаха гладни. След това аз предложих на учителката да дойде заедно с учениците си на житната нива, където вече беше прибран урожаят, да събират останалите класове. Тя дойде на нивата, вземайки със себе си своите ученици и те събраха много класове. След това ги овършаха, смляха и изпекоха хляб, и го раздадоха на учениците. Вкусвайки от тази питка, те започнаха да мислят, че по-добре сами да си доставят храната с труд, отколкото да я искат от бога с молитва.
Може би това е само един прост епизод, но и това беше своебразен начин за преобразование в съзнанието на младежите и децата, и ликвидацията на старите обичаи.
Ние се противопоставяхме на това, че учениците отиват да извършват богослужение и неусетно ги възпитавахме така, че да не се окажат в плен на суеверията. Но тук ние не сме преследвали целта въобще да унищожаваме религията. Нашата цел беше да предотвратим явлението младежта и децата, попадайки под влиянието на суеверията и абсолютизирайки догмите на Исуса, да станат вяли и пасивни същества, негодни за нищо в делото на революцията. Но младежите и децата, чиито научни познания за света са недостатъчни, може да се подложат на отрицателното влияние на елементите на несъпротивлението, които се съдържат религията.
Когато бях в Гирин, някои членове на Детското общество пееха псалми, даже когато вървяха по улицата. Толкова силно беше влиянието на религията върху младежта и децата в този край. Но как те биха се хвърлили срещу огневите точки на врага с псалми на уста? Нас ни бяха нужни не вярващи, пеещи псалми, а смели бойци, които пеят химна за последния решителен бой.
***
Ние можахме да приложим огромни усилия за възпитанието на масите в революционен дух именно затова, защото се бяхме освободили от скрупулите на старото мислене, носителите на което смятаха народните маси за невежи, нецивилизовани предмети за просвещение, ние имахме и абсолютизирахме такива възгледи, съгласно които народът се явява истински наш учител и основна движеща сила на революцията. С такива възгледи ние отивахме сред народа - "Иди при народа!" - от този момент това стана девизът на целия ми живот.
Отивайки при народа, аз започнах своята революционна дейност, като продължавам своята революционна дейност и сега, сред народа. Отивайки при народа, аз правя изводите на своя живот. Ако имах макар и един миг, в който би ме домързяло да общувам с народа, макар и един път да забравя за неговото съществуване, то аз нямаше да мога да запазя до днешния ден така чиста, истинска любов към народа, която се създаде у мен още когато бях десетгодишен, аз нямаше да стана верен слуга на народа. ...животът на революционера започва с общуването с масите, животът му завършва, когато той си отива от масите.

Това е от нашия сайт, ако го следеше, щеше да откриеш там материала, а не да чакаш да излиза във вестника на Спасов Корейска народно-демократична република (КНДР) - Page 2 Wavey

http://septemvri23.com/Kim_Ir_Sen_spomeni_tom1.htm
remsist
remsist

Брой мнения : 1136
Registration date : 06.08.2008

http://www.septemvri23.com

Върнете се в началото Go down

Корейска народно-демократична република (КНДР) - Page 2 Empty Re: Корейска народно-демократична република (КНДР)

Писане  asd Сря Апр 14, 2010 8:17 pm

В сайта има много материали ,но много трудно се намират ако имаше нещо като търсачка или по-добре да са разделени в категории...

asd

Брой мнения : 214
Registration date : 07.08.2008

Върнете се в началото Go down

Корейска народно-демократична република (КНДР) - Page 2 Empty Re: Корейска народно-демократична република (КНДР)

Писане  Sponsored content


Sponsored content


Върнете се в началото Go down

Страница 2 от 3 Previous  1, 2, 3  Next

Върнете се в началото

- Similar topics

 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите